FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZX84C2V4
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZX84C2V4
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 2.4 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.4 V
Tolerance ±5%
Power - Max 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23
Zener Diode 2.4 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23