FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZX84C36T
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZX84C36T
  • Package: SOT-523
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 36 V 150 mW ±5.56% Surface Mount SOT-523
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36 V
Tolerance ±5.56%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 25.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-523
Supplier Device Package SOT-523
Zener Diode 36 V 150 mW ±5.56% Surface Mount SOT-523