FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZX84C3V6
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZX84C3V6
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 600
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 3.6 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Parameters
Mfr Diotec Semiconductor
Series -
Package Strip
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Base Product Number BZX84C3
Zener Diode 3.6 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23