FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZX84C5V1
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZX84C5V1
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 600
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 5.1 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Parameters
Mfr Diotec Semiconductor
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Base Product Number BZX84C5
Zener Diode 5.1 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23