FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZX84C6V2T
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZX84C6V2T
  • Package: SOT-523
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 6.2 V 150 mW ±6.45% Surface Mount SOT-523
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±6.45%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-523
Supplier Device Package SOT-523
Zener Diode 6.2 V 150 mW ±6.45% Surface Mount SOT-523