Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CD74AC153M96
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: CD74AC153M96
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC
Parameters
Voltage - Supply 1.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 16-SOIC
Base Product Number 74AC153
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Manufacturer Texas Instruments
Series 74AC
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multiplexer
Circuit 2 x 4:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 24mA, 24mA