Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CD74HC123M96G4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: CD74HC123M96G4
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7086
  • Bulk purchase price:
  • Description: Monostable Multivibrator 25 ns 16-SOIC
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74HC
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Logic Type Monostable
Independent Circuits 2
Schmitt Trigger Input No
Propagation Delay 25 ns
Current - Output High, Low 5.2mA, 5.2mA
Voltage - Supply 2 V ~ 6 V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)