FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CD74HC153M96
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: CD74HC153M96
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 127
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Multiplexer
Circuit 2 x 4:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 5.2mA, 5.2mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)