FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CD74HC173PW
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: CD74HC173PW
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 688
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74HC
Package Tube
Product Status Active
Function Master Reset
Type D-Type
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 4
Clock Frequency 60 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 34ns @ 6V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Input Capacitance 10 pF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Product Number 74HC173
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 90
Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)