FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CD74HC243M96
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: CD74HC243M96
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8592
  • Bulk purchase price:
  • Description: Transceiver, Non-Inverting 1 Element 4 Bit per Element 3-State Output 14-SOIC
Parameters
Current - Output High, Low 7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)