Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CDBC3200-HF
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: CDBC3200-HF
  • Package: DO-214AB, SMC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 616
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 200 V 3A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Parameters
Mfr Comchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F 250pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 175°C
Base Product Number CDBC3200
Diode 200 V 3A Surface Mount DO-214AB (SMC)