FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CDBFR03100-HF
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: CDBFR03100-HF
  • Package: 1005 (2512 Metric)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 100 V 300mA Surface Mount 1005/SOD-323F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 300mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820 mV @ 300 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F 25pF @ 1V, 1MHz