Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CDM4-600LR TR13 PBFREE
  • Manufacturer: Central Semiconductor Corp
  • Product NO: CDM4-600LR TR13 PBFREE
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 4A (Tc) 38W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr Central Semiconductor Corp
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 950mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.59 nC @ 10 V
Vgs (Max) 30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 328 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 38W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
N-Channel 600 V 4A (Tc) 38W (Tc) Surface Mount DPAK