Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CG2H80120D-GP4
  • Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
  • Product NO: CG2H80120D-GP4
  • Package: Die
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4628
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 8GHz 12dB 120W Die
Parameters
Mfr Wolfspeed, Inc.
Series GaN
Package Tray
Product Status Active
Technology HEMT
Frequency 8GHz
Gain 12dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) 28A
Power - Output 120W
Voltage - Rated 84 V
Package / Case Die
Supplier Device Package Die
Base Product Number CG2H80120
RF Mosfet 28 V 8GHz 12dB 120W Die