Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CGD65B200S2-T13
  • Manufacturer: Cambridge GaN Devices
  • Product NO: CGD65B200S2-T13
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: 650 V 8.5A (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6)
Parameters
Mfr Cambridge GaN Devices
Series ICeGaN™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type -
Technology GaNFET (Gallium Nitride)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 9V, 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 600mA, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.2V @ 2.75mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.4 nC @ 12 V
Vgs (Max) +20V, -1V
FET Feature Current Sensing
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (5x6)
Package / Case 8-PowerVDFN
650 V 8.5A (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6)