FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CGHV40180F-AMP3
  • Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
  • Product NO: CGHV40180F-AMP3
  • Package: 440223
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 1 A 2GHz 25.6dB 180W 440223
Series GaN
Package Bulk
Product Status Active
Technology HEMT
Frequency 2GHz
Gain 25.6dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 1 A
Power - Output 180W
Voltage - Rated 150 V
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case 440223
Supplier Device Package 440223
RF Mosfet 50 V 1 A 2GHz 25.6dB 180W 440223