Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CLVTH162240IDGGREP
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: CLVTH162240IDGGREP
  • Package: 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4111
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74LVTH
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 4
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 12mA, 12mA
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)