Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CMS23N06H8-HF
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: CMS23N06H8-HF
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 23A (Ta), 125A (Tc) 86W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6)
Parameters
Mfr Comchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Ta), 125A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.1mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3467 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 86W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (5x6)
Package / Case 8-PowerVDFN
N-Channel 60 V 23A (Ta), 125A (Tc) 86W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6)