Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CSD19502Q5B
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: CSD19502Q5B
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 14
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 100A (Ta) 3.1W (Ta), 195W (Tc) Surface Mount 8-VSON-CLIP (5x6)
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series NexFET™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1mOhm @ 19A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4870 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 195W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-VSON-CLIP (5x6)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number CSD19502
N-Channel 80 V 100A (Ta) 3.1W (Ta), 195W (Tc) Surface Mount 8-VSON-CLIP (5x6)