FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CZRQR52C7V5-HF
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: CZRQR52C7V5-HF
  • Package: 0402 (1006 Metric)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5935
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 7.5 V 125 mW ±5% Surface Mount 0402
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Tolerance ±5%
Power - Max 125 mW
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1006 Metric)
Supplier Device Package 0402
Base Product Number CZRQR52
Zener Diode 7.5 V 125 mW ±5% Surface Mount 0402