Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CZRSC55C3V6-G
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: CZRSC55C3V6-G
  • Package: 0805 (2012 Metric)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2137
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 3.6 V 500 mW ±5% Surface Mount 0805
Parameters
Mfr Comchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 8.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Zener Diode 3.6 V 500 mW ±5% Surface Mount 0805