FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CZRT55C18-G
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: CZRT55C18-G
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9423
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 18 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Tolerance ±6%
Power - Max 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number CZRT55
Zener Diode 18 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3