FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
CZRU5V1B
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: CZRU5V1B
  • Package: 2-SMD, No Lead
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7635
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 5.1 V 150 mW ±3% Surface Mount 0603/SOD-523F
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±3%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 125°C