Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DF11MR12W1M1B11BPSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: DF11MR12W1M1B11BPSA1
  • Package: Module
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6860
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 1200V (1.2kV) 50A (Tj) 20mW Chassis Mount AG-EASY1BM-2
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package Tray
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22.5mOhm @ 50A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 124nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3680pF @ 800V
Power - Max 20mW
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)