Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN10H099SFG-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN10H099SFG-7
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 4.2A (Ta) 980mW (Ta) Surface Mount PowerDI3333-8
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 3.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1172 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 980mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number DMN10
N-Channel 100 V 4.2A (Ta) 980mW (Ta) Surface Mount PowerDI3333-8