FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN10H100SK3-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN10H100SK3-13
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 18A (Tc) 37W (Tc) Surface Mount TO-252-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 3.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1172 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 37W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252-3
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number DMN10
N-Channel 100 V 18A (Tc) 37W (Tc) Surface Mount TO-252-3