FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN10H220L-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN10H220L-13
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 1.4A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 1.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 401 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Product Number DMN10
N-Channel 100 V 1.4A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-23-3