Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN1150UFB-7B
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN1150UFB-7B
  • Package: 3-UFDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 18
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 12 V 1.41A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount X1-DFN1006-3
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 12 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.41A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 1A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±6V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 106 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)