Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN2004WKQ-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN2004WKQ-7
  • Package: SC-70, SOT-323
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 540mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount SOT-323
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 540mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150 pF @ 16 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 200mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-323
Package / Case SC-70, SOT-323
Base Product Number DMN2004
N-Channel 20 V 540mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount SOT-323