FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN2005LP4K-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN2005LP4K-7
  • Package: 3-XFDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 31
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 200mA (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount X2-DFN1006-3
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 10mA, 4V
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 100µA
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 41 pF @ 3 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 400mW (Ta)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)