Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN2024UFU-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN2024UFU-13
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7420
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 20V 7.5A (Ta), 21A (Tc) 810mW (Ta) Surface Mount U-DFN2030-6 (Type B)
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual) Common Source
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Ta), 21A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20.2mOhm @ 6.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 950mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 647pF @ 10V
Power - Max 810mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)