FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN2400UFDQ-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN2400UFDQ-13
  • Package: 3-PowerUDFN
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 900mA (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount U-DFN1212-3 (Type C)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 900mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 200mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 37 pF @ 16 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 400mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)