FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMN4009LK3-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMN4009LK3-13
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1462
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 18A (Ta) 2.19W (Ta) Surface Mount TO-252-3
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2072 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.19W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252-3
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number DMN4009
N-Channel 40 V 18A (Ta) 2.19W (Ta) Surface Mount TO-252-3