Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMP2100U-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMP2100U-7
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 309
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 4.3A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 38mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.1 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 216 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 800mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Product Number DMP2100
P-Channel 20 V 4.3A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3