Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMP3007SCG-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMP3007SCG-7
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 50A (Tc) 2.4W (Ta) Surface Mount V-DFN3333-8
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8mOhm @ 11.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2826 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)