FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMP3008SFGQ-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMP3008SFGQ-13
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 8.6A (Ta) 900mW (Ta) Surface Mount PowerDI3333-8
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2230 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 900mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number DMP3008
P-Channel 30 V 8.6A (Ta) 900mW (Ta) Surface Mount PowerDI3333-8