Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMP3028LSD-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMP3028LSD-13
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6592
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 30V 6A 1.3W Surface Mount 8-SO
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 P-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1241pF @ 15V
Power - Max 1.3W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Base Product Number DMP3028
Mosfet Array 30V 6A 1.3W Surface Mount 8-SO