FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMP6350SQ-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMP6350SQ-7
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 60 V 1.5A (Ta) 720mW Surface Mount SOT-23-3
Parameters
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 206 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 720mW
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Product Number DMP6350
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.1 nC @ 10 V
P-Channel 60 V 1.5A (Ta) 720mW Surface Mount SOT-23-3