Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMS3014SSS-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMS3014SSS-13
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2767
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 10.4A (Ta) 1.55W (Ta) Surface Mount 8-SO
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13mOhm @ 10.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2296 pF @ 15 V
FET Feature Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max) 1.55W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
N-Channel 30 V 10.4A (Ta) 1.55W (Ta) Surface Mount 8-SO