Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMT10H010LCT
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMT10H010LCT
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 45
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 98A (Tc) 2W (Ta), 139W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 98A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 71 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 139W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number DMT10
N-Channel 100 V 98A (Tc) 2W (Ta), 139W (Tc) Through Hole TO-220-3