FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMT10H072LFDFQ-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMT10H072LFDFQ-7
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 4A (Ta) 1.8W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 62mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 228 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)