FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMT3006LFG-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMT3006LFG-7
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 16A (Ta), 55.6A (Tc) 27.8W (Tc) Surface Mount PowerDI3333-8
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q101
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Ta), 55.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1320 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 27.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number DMT3006
N-Channel 30 V 16A (Ta), 55.6A (Tc) 27.8W (Tc) Surface Mount PowerDI3333-8