FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMTH4005SPSQ-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMTH4005SPSQ-13
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 20.9A (Ta), 100A (Tc) 2.6W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q101
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.9A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 49.1 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3062 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.6W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number DMTH4005
N-Channel 40 V 20.9A (Ta), 100A (Tc) 2.6W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8