Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMTH4008LFDFWQ-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMTH4008LFDFWQ-13
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 11.6A (Ta) 990mW (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (SWP) (Type F)
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.5mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1030 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 990mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)