FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMTH4008LPSQ-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMTH4008LPSQ-13
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5321
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 14.4A (Ta), 64.8A (Tc) 2.99W (Ta), 55.5W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14.4A (Ta), 64.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.8mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1088 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.99W (Ta), 55.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number DMTH4008
N-Channel 40 V 14.4A (Ta), 64.8A (Tc) 2.99W (Ta), 55.5W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8