FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DMTH41M2SPSQ-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: DMTH41M2SPSQ-13
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 225A (Tc) 3.4W (Ta), 158W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 225A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 138 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11085 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.4W (Ta), 158W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8 (Type K)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number DMTH41
N-Channel 40 V 225A (Tc) 3.4W (Ta), 158W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8 (Type K)