Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DS2251T-64-16
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: DS2251T-64-16
  • Package: 72-SIMM
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1880
  • Bulk purchase price:
  • Description: 8051 DS225x Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) NVSRAM 72-SIMM
Parameters
RAM Size -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 72-SIMM
Supplier Device Package 72-SIMM
Base Product Number DS2251
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series DS225x
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity SIO, UART/USART
Peripherals Power-Fail Reset, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type NVSRAM
EEPROM Size -
8051 DS225x Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) NVSRAM 72-SIMM