Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSB0.2A30/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSB0.2A30/TR
  • Package: DO-204AH, DO-35, Axial
  • Stock: 8292
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 30 V 500mA Through Hole DO-35 (DO-204AH)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F 60pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 125°C
Diode 30 V 500mA Through Hole DO-35 (DO-204AH)