Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC30F2012T-30I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC30F2012T-30I/ML
  • Package: 28-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8480
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-QFN (6x6)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 30F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 30 MIPs
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 12KB (4K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Base Product Number DSPIC30F2012
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-QFN (6x6)