FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
DSPIC30F2020-30I/MM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: DSPIC30F2020-30I/MM
  • Package: 28-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1040
  • Bulk purchase price:
  • Description: dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 30F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 30 MIPs
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 12KB (4K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
Base Product Number DSPIC30F2020
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6)